League cricket results for the weekend of August 8 and 9
* denotes home team
Pontefract
Division 1: Fairburn 273-6 (C Piggott 82, R Greatrick 58, J Abdy 42, J Clegg 37), *Frickley 83 (J Abdy 6-31); *Hooton Pagnell 127 (G Chopping 37, J John 31; D Longfield 4-42, D Fisher 3-5), Ackworth 130-4 (J Seddon 62, R Young 35); Askern 252-9 (A O’Frady 66, D Longley 47, C Deere 42, R Adamson 33; S Bland 6-68, Damian Bowles 3-63), *Streethouse 253-7 (J Van Ee 79, T Bashir 43, G Hunt 36; C Munday 3-37); *Nostell 217-9 (M Rowett 51, M Green 38; P Selvarajah 3-61), Fishlake 218-6 (J Yeaman 108, T Elliot 30); Monk Bretton 271-7, *West Bretton 195; Old Sharlston 175 (T Craig 58, B Dean 39; B Clark 7-27), *South Kirkby 176-3 (B Clark 63no, R Bresnan 35no, J Rimmington 34).
Division 2: *Allerton Bywater 187 (G Portman 43, T Greenwood 42, M Longdon 35; P Decent 4-24), Barnby Dun 133 (K Dinnage 42; M Tokir 4-28, U Bashir 3-38); *Crofton 135-7 (A Harrison 51; A Dyke 4-29), Brook-Walton 140-2 (R Lethbridge 37no, R Vigars 35no, J Harvey 31); *Featherstone 100 (D Hiorns 39no; C Bryant 5-45, J Mills 3-13), Glasshoughton 105-4 (R Sperrin 63no); Rothwell 141 (A Humhreys 30; J Heritage 7-14), *Hemsworth 113 (P Crapper 59; R Hopwood 4-13, B Russell 4-32); Sandal 205 (I Shuttleworth 57; C Ellison 5-42), *Knottingley 206-6 (N Kirton 50no); *Hatfield 137 (A Cutts 46; T Reid 3-46, S Bamforth 3-16, L Selwood 3-65), Stainborough 140-7 (S Bamforth 49, R Howarth 36no; M Walton 3-66).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision 3: *Whitley Bridge 260-6, Bentley 140-8; *Thurnscoe 271-7, Hensall 180; *Brodsworth 140, Hundhill Hall 120; Notton 95, *Darton 98-4; *Rossington Main 263-4, Streethouse 154; *Kilnhurst 124, Yorkshire Main 70.
Division 4: Fenwick 150-5, *Monk Bretton 151-3; Ferrybridge 47, *Bullcroft Main 48-2; Ryhill 100, *Newton Hill 101-2; *Thorpe Audlin 201-8, South Kirkby 119; Sykehouse 185-9, *Ackworth 167.
Division 5: *Old Sharlston 167-3, Frickley 169-6; Hatfield 114-9, *Pollington 115-0; *Rothwell 107-9, Pledwick 108-2; *Stainborough 189-6, Stanley Falcon 190-7; *Fairburn 165, Thurnscoe 109.
Division 6: *Glasshoughton 195, Darton 113; *Eggborough 93, Hemsworth 94-6; Normanton 181-9, *Sandal 183-6; West Bretton 193-8, *Barnby Dun 122; *Hundhill 82-8, Whitley Bridge 84-2.
Wetherby
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision 1: Bilton in Ainsty 239-5 (T Reece 63, P Schofield 58no, C Blake 48), *Kirk Deighton 93 (T Lambert 4-31, T Reece 3-24); Garforth PC 129 (J Baldwin 79; Z Ahmed 4-30), *Sicklinghall 132-1 (A Wood 55, R Brook 49no); Old Leodiensians 231-7, *Scholes 125; *Church Fenton 176-8 (S Wragg 66no), Scarcroft 107 (T Dean 6-59); *Barwick in Elmet 244-5 (L Storey 79, C Harrison 65, M Prosser 36; C Carson 3-43), Shadwell 197 (C McGrath 68, E Whittingham 35; M Prosser 4-62); St Chad’s 216-9 (E Brannan 67, T Patterson 41, R Mitchell 31; N Thomas 4-60), *Wetherby 73 (A Khan 5-9).
Division 2: *Long Marston 231-7, East Keswick 237-9; Headingley Bramhope 173 (D Kumar 50; S Vishnumohann 4-52, A Heslop 3-32), *Crossgates 88 (V Patel 40; A Hussain 4-34, T Atkinson 3-14); *Ledsham 154, Hillam-Monk Fryston 158-7; Rufforth 192 (D Green 56, C Green 53; B White 5-55), *South Milford 193-8 (D White 38, A Ward 37; C Green 3-19); *Kirk Hammerton 213, Saxton 182; *St Chad’s 258-7, Thorner Mexborough 223.
Division 3: *St Chad’s 168-4, Amaranth 64; *Green Hammerton 204-4, Barwick 207-5; Headingley Bramhope 150, *Garforth PC 152-6; Meanwood 190-6, *Bilton 101; *Thorner 106, Sherburn 110-4.
Division 4: *Shadwell 211-5, Church Fenton 74; *Old Leos 149, Crompark 150-6; *East Keswick 111, Kippax 115-3; *Saxton 156-5, Long Marston 157-5; South Milford 214-3, *Hillam 177-9; *Walton Park 216-9, Wetherby 158.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision 5: Crossgates 124, *Rufforth 128-4; *St Chad’s 87, *Sherburn 90-3; *Meanwood 289-3, Kirk Hammerton 105.
Central Yorkshire
Premiership: *Altofts 158 (A Asif 52, J Ellam 33; M Shahnawaz 3-24), Batley 159-6 (S Khan 37, H Patel 33no; J Donnelly 3-53); *Buttershaw SP 241-9 (G Wainwright 77, A Wainwright 59; M Bashir 3-73), Methley 242-4 (H Anderson 111, L Patel 69); *Townville 203-8 (N Bresnan 63no, C Holliday 50; R Palliyaguruge 4-49), Wakefield Thornes 204-4 (D Toft 84no, S Storr 41); Hunslet Nelson 102 (C Slinger 47no; R Pyrah 5-35), *Ossett 104-5 (M Edwards 50; W Ekstraal 3-41); Birstall 185-9 (C Wood 41; G Wood 3-43, J Rich 3-45), *Wrenthorpe 186-2 (D Hendricks 83no, G Wood 70).
Championship: Hopton Mills 234-7 (G Senior 58, C Scott 57, S Bland 47no; S Bukhari 5-55), *Azaad 184-8 (I Mahboob 72; N Browne 4-37, A Mackereth 3-33); *East Ardsley 173 (D Kibler 63no, Ash Pearson 34; S Kay 4-57, G Winn 3-33), Liversedge 179-6 (A Sumner 67, P Marlow 30); Wakefield SM 217-8 (J Cooper 60, R Atkinson 50; J Smith 4-56, J Norcliffe 3-52), *Northowram Fields 220-9 (R Larner 99, J Norcliffe 33; R Atkinson 5-32).
Division 1: East Leeds 295-7 (J Watling 65, D Atkinson 52no, K Tandel 40, S Mushtaq 31), Adwalton 285-8 (A Langley 97, M Donohoe 56; S Mushtaq 3-80); Crossbank Methodists 157 (J Abbott 39, R Hosley 34; K Liaquat 5-27, M Morley 3-24), *Gildersome 161-2 (H Hashmi 105, R Raja 38no); Rodley 107 (P Smith 38; A Young 4-15, A Smith 3-19), *Mirfield 109-5 (S Liddell 4-50).
Huddersfield
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPremiership: Barkisland 327-5 (A Kaye 148, T Seifert 77, D Robinson 34), *Skelmanthorpe 225 (K Whittaker 60, A Khan 48; J Finch 3-41); Elland 202-7 (M Midwood 64no; T Welsford 3-42), *Golcar 204-6 (S Whitwam 57, J Hargreaves 39); *Slaithwaite 42 (T Woodhead 6-9), Honley 44-1; Kirkburton 249 (A Hussain 42, A Smith 39, T Burkinshaw 32no, J Ahmed 30; R Wilkinson 4-64, I Iqbal 3-61), *Hoylandswaine 250-5 (M Joice 60no, A Morris 43, B Potter 33no; A Smith 4-63); Moorlands 116 (A Fortis 68; J Boult 6-42), *Scholes 119-0 (P Drysdale 53no, T Chadwick 44no); *Delph and Dobcross 259-9 (G Buckley 87, C Laker 51, L Hargreaves 41; I Younas 4-81, Y Hasnat 3-24), Shelley 118 (G Buckley 3-15, W Qasim 3-19); Shepley 214 (J Bradley 69no, C Smith 62; H Booth 3-55), *Broad Oak 218-8 (J Greaves 67, D Finn 55; N Jamal 3-39, D Glover 3-42).
Championship: *Lascelles Hall 288-4 (A Mukhtar 116, M Simpson 74no; C Harris 3-74), Almondbury 155 (A Hussain 64, M Sarfaraz 30; R Coetzer 5-31, T Walker 3-35); Armitage Bridge 329-8 (P Hamer 58, A Gledhill 53, B Jenkins 52, J Curtling 39), *Clayton West 272 (R Kaskiewicz 77, D Barber 60, A Rank 38, M Firth 31; D Moorhouse 4-75, C Jump 3-64); *Marsden 105 (A Bhope 30; M Hussain 4-38, J Rodgers 3-20, C Walmsley 3-25), Cawthorne 106-5 (B Simpson 37; T Joraslafsky 3-42); Holmfirth 205 (S Allen 50, B Khiljee 31, Matt Gummerson 30; I Hussain 4-44, A Afzal 3-31), *Meltham 199-9 (I Hussain 41, L Kenworthy 31; A Ghafoor 5-72); Kirkheaton 217 (M Nabeel 65, A Charlton 62, N Swift 41; S Nazir 4-31, U Mukhtar 3-70), *Linthwaite 172 (I Malik 44; P Senior 5-38); Thongsbridge 307-8 (R Marshall 131; B Shufflebotham 3-62), *Almondbury Wes 274 (S Matlub 87, C Byrne 68; J Thompson 4-24, J Hayes 3-88).
Conference: *Emley Clarence 171 (A Kamran 66no; F Javed 3-68, H Zafar 3-27), Cartworth Moor 173-9 (N Bhatti 52, O Hussain 39, F Javed 35; S S Hassan 3-46); Cumberworth 222-9 (G Smith 50; A Rammell 4-46), *Denby Dale 225-9 (N Rehman 68, R Stanley 54; C Kilner 3-27); *Rastrick 216 (M McCoach 132, A Rowles 46), Denby 196 (S Hussain 61, S Ahmed 47; J Pearson 6-44); *Birkby Rose Hill 146 (R Khan 53; L Booth 4-28), Thurstonland 147-3 (N Appleyard 54); Uppperthong 149 (S Briggs 70, T Charlesworth 39; M Carroll 3-39), *Lepton Highlanders 150-4 (N Mahmood 71no, C Gillespie 40).
Sykes Cup final
Barkisland v Scholes: Barkisland won 14 runs.
Barkisland: A Kaye b L Brook 12; J Summerscales lbw b T Brook 8; T Seifert c Drysdale b Chadwick 58; L Bridges c L Brook b T Brook 6; Scholefield c J Brook b J Boult 44; D Robinson st Holmes b Chadwick 7; S Oddy b Chadwick 6; M Steers c T Brook b Chadwick 10; J Finch not out 1; P Ackroyd not out 6. Extras 7. Total (8 wkts) 165.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdBowling: L Brook 7-3-11-1, T Brook 10-2-29-2, J Brook 10-2-35-0, J Boult 10-1-40-1, T Boorman 5-0-18-0, T Chadwick 8-0-31-4.
Scholes: P Drysdale c Ackroyd b Williams 18; T Chadwick b Scholefield 7; J Carter c Oddy b Steers 56; T Booth c Williams b Robinson 36; T Brook c Kaye b Steers 3; J Boult c Williams b Steers 3; J Noble c Kaye b Steers 2; T Boorman c Ackroyd b Robinson 11; L Brook b Williams 2; J Brook not out 2; R Holmes lbw b Robinson 0; Extras 11. Total 151.
Bowling: A Scholefield 10-2-38-1, M Steers 10-1-32-4, C Williams 10-2-33-2, J Finch 7-1-21-0, D Robinson 8.1-1-26-3.
Bradford
Division One: Hanging Heaton 225-9 (G Fellows 44, J Keen 42, Imran Dawood 26no, N Ali 4-52, S Etherington 4-66, *Bradford & Bingley 216 (S Etherington 33, C Thompson 37, B Elvidge 5-72, D Stiff 3-51); East Bierley 141 (M Gill 59no, N Rushworth 38, C Free 4-26, T Altaf 3-46), *Cleckheaton 142-2 (T Jackson 77no, I Nicholson 40no); Woodlands 296-7 (L Weston 120, G Soames 60, P Swanepoel 44no, J Hendy 4-78), *Farsley 227 (J Holland 65, G Pickles 57, Gt Soames 5-58, C Brice 4-89); * Lightcliffe 269-9 (S Khan 184, A Ashraf 3-67), Saltaire 226 (I Chauhan 84, S Ali 34, J Whiteoak 4-27, C Greenwood 3-51); *Pudsey Congs 204-9 (A Bairstow 49, C Geldart 45, L Holroyd 31no, R Lamb 3-38, P Hutchison 3-41), Pudsey St Lawrence 208-3 (M Robertshaw 86no, C Marsden 67); New Farnley 269-5 (L Goddard 105, J Middlebrook 88), Undercliffe 201 H Khan 69, L Brearley 37, N Walker 4-39, M Bilal 4-40).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision One: Keighley 237-6 (J Wilkinson 83no, S Murphy 40), *Bowling Old Lane 239-7 (A Akram 100no, A Butt 42, H Shahzad 3-51); Windhill 241-9 (M Yasin 155, M Zahid 3-46),*Brighouse 242-6 (S Hussain 118no, Z Hussain 43); Baildon 232-9 (C Reynolds 52, D Duraisingham 48, A Greenwood 3-20, J Pollard 3-52), *Gomersal 152 (A Greenwood 49, J Seddon 37, W Maqsood 5-54, J Abbott 3-55); *Hartshead Moor 243 (F Ul-haq 95, A Balasubramanian 70, J Duffy 4-34, J Stansfield 3-61), Scholes 244-7 (J Stansfield 86, K Maroof 50, M Sharafat 37no, D Squire 4-65); Spen Victoria 187-8 (B Ejaz 101no, A Robinson 5-56), *Idle 191-8 (V Hadkar 53, A Awan 4-41); Morley 255-6 (R Jubb 75, K Naveed 51no, G Robson 39, J McNichol 38, D Gormley 3-75), *Yeadon 188 (A Pickering 35, K Naveed 3-46, N Bromby 3-34).
Aire Wharfe
Division 1: Beckwithshaw 211-8 (M Buller 28, R Sedgley 82, Y Ali 31; M Nadim 4-38), *Bilton 136 (S Ali 27; Y Ali 5-34). *Burley 127 (E Brown 27; S Blake 5-21), Otley 128-4 (J Atkinson 45no, J Davies 47). Follifoot 168 (J Orton 39, D Lawrence 44, J Riley 25; T Jacklin 4-58, S James 4-46), *Collingham 170-8 (J Swain 26, S James 59no; D Lawrence 4-49). *Kirkstall Ed 299-7 (A Siddall 57, S Brown 63, J Gibson 25, T Webb 71; J Inglis 3-97), Guiseley 193 (S Smith 56, J Davey 33, J Inglis 25, P Towner 33; B Butt 6-40). *Rawdon 252-9 (G Myers 115, A Duckworth 57; F Khan 4-75, L Audain 4-70), North Leeds 244-6 (R Winter 49, A Carson 35, M Kellaway 37, F Khan 91). *Steeton 219 (F Pearson 81), Ilkey 220-7 (R Spivey 81)
Division 2: Skipton 273-6 (I Beck 71, R Nichols 144no; K Christmas 4-72), *Ben Rhydding 163 (C Swallow 42; S Nadeem 3-19, R Nichols 3-22). *Colton 184 (N Danby 26, B Firn 82; R Mumford 3-39, N Smith 3-55), Adel 187-0 (C Rowley 74no, M Johnson 105no). *Green Lane 53 (D Amos 6-38), Pool 65-3 (D Paynter 26). *Harden 188 (G Newark 26, T Cummins 45; J Moorhouse 4-43), Illingworth 189-8 (D Gibbs 77no, M Smith 48; I Murray 4-54, M O’Flaherty 3-28). *Knaresborough 88 (M Lambert 3-31), Horsforth 90-4 (G Lee 45no; D Girling 3-40). *Tong Park Esholt 200-7 (A Weerapuli 55, R Todd 28, D Groom 48, D Wilson 34no; S Adhatrao 3-24), Thackley 186-9 (J Ollerenshaw 32, S Adhatrao 51, S Marshall 31no; D Bell 3-57, M Scott 4-31).
Division 3: Calverley 230-9, *Bolton Villas 136. *Hall Park 245, Menston 196. Bardsey 237, *New Rover 197. Alwoodley 185-9, *Old Modernians 187-4. Silsden 117, *Olicanian 118-1.
Yorkshire ECB
Saturday
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad*Appleby Frodingham 176 (K Lindley 34, R Day 52no; Z Ahmed 4-64, A Jahangir 3-24), Barnsley 126 (S Nuttall 48; K Watson 5-37, D Heath 3-32).
Harrogate 225-9 (G Ross 67), *Castleford 226-7 (C Finan 57, F Collins 41)
*Doncaster Tn 314-6 (G Cox 44, F Odell 49, A Gosney 113no, L Townsend 39), Hull 198 (A Simpson 93; S Guy 4-23).
*Rotherham Tn 201 (J Moorhouse 29, M Cummin 49, B Sanderson 40; A Osmond 4-47, J Cook 3-41), Cleethorpes 202-7 (B Kirby 28, H Warwick 64no, I Mansfied 28, A Willerton 25no; V Ogden 5-60).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad*Sheffield Utd 231-9 (J Scholtz 75, J Hestletine 53; R McKendry 4-37, T Pringle 3-48), York 232-5 (S Lambert 43, A Whatley 29, R McKendry 35, A Collins 42, T Brooks 32no).
Sheffield Collegiate 233 (S Guy 95, D Priestley 28; N Firn 3-46, Y Imtiaz 5-71), *Yorkshire Academy 236-2 (E Callis 164no, B Ainsley 38).
Sunday
*Appleby Frodingham 216 (M Morland 75, K Watson 66; A Romaniw 6-41), Castleford 217-4 (J Sykes 50, D Wainwright 75no, C Finan 40).
Barnsley 139 (A Jahangir 38no; A Willerton 4-44, A Osmond 5-48), *Cleethorpes 85 (Z Ahmed 7-11)
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide Ad*Driffield Tn 249 (A Asad 69, S Drury 31, A Drury 40; V Ogden 3-29, M Cummins 5-72), Rotherham Tn 245 (J Moorhouse 31, A Ogden 73, P Castledon 52; N Hardgrave 4-60, J Bridson 3-60).
*Sheffield Utd 253-9 (S Saleem 25, J Scholtz 125, M Rees 50no; L Townsend 5-65), Doncaster Tn 255-6 (G Cox 74, S Guy 28, F Odell 62no, M Head 31no).
*Yorkshire Academy 213 (M Hussain 67, J Logan 33no; S Lambert 4-38), York 214-3 (A Whatley 61, C Booth 64, A Collins 34no)
Derwent Valley
Division A: *Hospitals/Rugby Club 111 (R Talling 3-19) bt Nawton Grange 2nds 31 (M Edwards 4-13, M Kelly 6-8) by 80 runs. Flixton 3rds 54-2 (D Ellis 23) bt *Lockton 51 (J Moxon 23, P Hill 4-14, J Sowden 3-6) by 8 wkts. *Wold Newton 2nds 31-4 bt Filey 2nds 29 (C Hodgson 4-18, G Taylor 4-9) by 6 wkts. Kirkbymoorside 143 (G Jeminson 40, A Bayes 35, J Hunter 6-35, K Chapman 3-22) bt *Filey 2nds 58 (J Hunter 37, J Harper 5-20, A Bayes 3-6) by 85 runs.
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision B: *Cayton 3rds 165 (D Jones 39, J Best 22, J Stokoe 4-32, J Nelson 2-30, L Stokoe 2-35) bt Ravenscar 2nds 20 (S Iqbal 5-6, C Pearson 2-7, D Jones 2-4) by 145 runs. *Snainton 201-7 (M Eyre 50, C Wilson 35, M Kipling 25, P Nicholson 31, L Watson 32) bt Muston 2nds 148 (K Gould 62, M Precious 29, L Watson 4-40) by 53 runs. Ganton 2nds 164 (A Allison 94no, J Sarup 29, T Snowden 4-35) bt *Thornton Dale 2nds 38 (J Sarup 3-23, D Rearden 4-3) by 126 runs. *Valley Bar Nomads 190 (A George 46, C Best 40, C Marton 3-33) bt Scalby 3rds 70 (C Thordarson 34no, D Parkinson 5-38) by 120 runs.
Dales Council
A Division: *Cookridge 277-9 (W Ali 67, T Suleman 37), Bradford Moor 157 (C Oates 4-37); Shipley Providence 207 (U Malik 76), *Farnley Hill 208-9 (C Sowden 116*, J Walker 39); *Halifax Direct 228-9 (T Raza 70, M Chaand 46, K Marsden 7-47), Pudsey St Lawrence 101; Thornbury 123 (N Awan 5-48), *New Wortley 126-4 (M Sanaullah 54*); Leeds Sikh 220-8 (R Chandrasekaran 82*), *Pudsey Congs 221-9 (D Shaw 52, D Malpass 33*); *Tong Park Esholt 189 (S Burgess 50), Savile Stars 192-4 (Shairaz Khan 68*, Shakil Khan 53).
B Division:*Baildon 211-9 (A Free 53), Farsley 169; Cookridge B 177 (M Akhtar 66, S Malik 5-38), *Crompark 179-6 (W Charles 41, P Cooper 39, A Khan 33); *Drighlington 295 (B Mistry 67, K Iqbal 57, O Goor 4-59), Morley 155 (A Dunne 5-20); *Woodhouse 309-6, Adel 223.
C Division: Drighlington B 195 (N Ur-Rehman 53), *Cookridge C 37 (T Iqbal 5-11, S Mace 5-18); *Gt Horton Park Chapel 194-3 (S Mistry 64*, H Majid 57, N Speight 50*), Baildon B 57; *Pudsey St Lawrence B 141, Leeds Sikh B 142-2; Pudsey Congs B conceded to Thornbury B.
York & District
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdPremier Division: *Acomb 192-9 (A Tute 46, J Fletcher 56, R Gibson 3-53), Scarborough 193-8 (D Harland 35, A Carrie 31, R Gibson 32, N Elvidge 43, M Bell 3-40) *Clifton Alliance 295-4 (J Ashdown 145no, S Hopkinson 62), Hull Zingari 156 (M Bunn 44, C Helwig 26, A Renton 3-33) Studley Royal 140 (R Mackle 63, J Postill 3-22), *Easingwold 141-4 (M Mierzwinski 45, M Piercy 41) *Heworth 108 (R Walton 37, S Sergeant 3-27, L Laybourne 5-36), Fenner 109-4 (B Hadfield 27) Dunnington 234-6 (A Sutcliffe 68, D Barrett 40, C King 27, H Williams 56no), *Sheriff Hutton Bridge 215-8 (M Fisher 28, R Pinder 78no, J Murphy 3-65, D Brent 3-58) Beverley Town 247-6 (O Grantham 83, J Fisher 36, R Fish 36, A Burton 44, S Boyle 3-56), *Stamford Bridge 231-9 (S Boyle 41, S Tennant 60, T Hoggard 46, R Robinson 28no, M Mudd 3-62) *York 84 (T Quinn 5-26, C Suddaby 3-20), Woodhouse Grange 88-0 (A Bilton 40no, N Hadfield 40no).
Division 1: Pickering 228-6 (C Frank 104, D Greenlay 31, T Sigsworth 41), *Beverley Town 131 (K Thompson 30, P Parnaby 40no) Whitkirk 259-9 (D Tubby 26, J Malthouse 27, S Parker 71, A Mason 55, D White 3-70, P Malloch 4-22), *Bolton Percy 133 (A Rigby 44, E Noble 43, M Murphy 5-36) *Bridlington 241-8 (S Lount 35, N Tennant 54, S Leeson 49, A Clay 35no, R Gaughan 3-56), Malton & Old Malton 221-8 (G Hall 73, M Fraser 37, J Charters 25, S Leeson 4-62) *Goole Town 193-8 (A Nottingham 37, N Foster 52, O Ounsley 30), Folkton & Flixton 105 (R Mann 3-35) *Sessay 246-9 (M Wilkie 57, S Mason 107, J spencer 35, J Anderson 4-59), Driffield Town 160-8 (G Halder 25, D Broumpton 27, M Wilkie 3-13, S Langstaff 2-12, S Peirse 2-39) Osbaldwick 173-9 (J Rawsthorne 40, A Rippon 25no, A Long 3-44, R Coates 3-35), *Sewerby 177-6 (A Long 33, L Warcup 25, A Rippon 3-40).
South Yorkshire
Championship: *Coal Aston 152-9, Wickersley 154-6; *Darfield 227 ao, Conisbrough 228-7; *Elsecar 211-4, Aston Hall 214-3; Treeton 222, *Hallam 224-5; *Tickhill 226-6, Wath 128; Houghton Main 150, *Whitley Hall 153-3.
Halifax
Premier Division: *Blackley 298-4, Thornton 268 (Hutchinson 74, Carnall 52, Soames 46, Ramsden 38, Walsh 5-68). *Copley 296-6, Southowram 210. Sowerby Bridge 329-4 (Helliwell 147*, Richardson 91, Mellor 60), *Mytholmroyd 223 (Sutcliffe 86, Wheelwright 37, Mellor 4-46, Hussain 3-31. *Queensbury 119, Jer Lane 122-3. *Triangle 308 (N Madden 78, Wilson 70, Crosland 38, Silkstone 34, Horsfall 4-42), Booth 309-6 (Midgley 75, Thomas 50, Rob Laycock 45, Saghir 32*). SBCI 156 (Sykes 43*, G Keywood 6-44), *Warley 160-6 (Marsh 57*, J Whitworth 31*, Hanson 4-57).
Advertisement
Hide AdAdvertisement
Hide AdDivision 1: *Luddendenfoot 258-9 (Hothersall 69*, Hall 59), Bridgeholme 260-9 (Fielden 56, Harris 44, T Hosker 6-80). Low Moor HT 83 (Waheed 30, S Gardner 7-36), *Northowram HT 87-1 (Conroy 46*).*Sowerby St. Peter’s 298-6 (Schofield 116*, Hayes 65, Clarke 35), Bradshaw 141 (Pell 36*, Spendelow 35, Punda 5-35). Oxenhope 228, *Stones 115.
Division 2: *Clayton 174, Outlane 154. Greetland 185-8, *Denholme Clough 186-1. *Great Horton PC 274-4 (A Syed 100, Beesley 99*), Cullingworth 188 (Welch 70, Powis 55, H Syed 3-21, Anderson 3-31). Old Town 75 (Ramsden 6-28, Armitage 3-40), *Shelf 81-4 (Khan 4-30). *Upper Hopton 103 (Stokes 30*, Reynolds 6-21), Old Crossleyans 105-9 (Broadbent 5-29, Iqbal 4-31).
North Yorkshire and South Durham ECB
Premier League: Redcar 59 (S Wagh 6-24), * Stokesley 65-0 (J Craig 47no), Norton 124 (L Stabler 4-20), * Hartlepool 125-6 ( J Rickard 52; C Symington 6-62), Great Ayton 215-8 (C Batchelor 110, L Harper 54; L Beaumont 4-73), *Normanby Hall 97, *Barnard Castle 203-9 (J Bousfield 53no; S Reeves 5-33), Middlesbrough 204-6 ( S Reeves 101no), Guisborough 208-6 (G Murray 74, K Turner 53; T Bulcock 4-52), * Richmondshire 211-2 (G Pratt 92, M Layfield 67no, A Fleming 48), *Marton 135 (H Fernando 63; D Thomas 4-31), Seaton Carew 137-2 (S Rodrigo 73no), *Darlington 244-6 (L Coates 111, T Sowerby 44), Marske 245-4 (S Nasir 112no, C Lince 52no).